Acest website este in constructie iar unele parti pot fi inactive sau incoplete. Vom finaliza implementarea in cel mai scurt timp posibil. Va multumim pentru intelegere.

Despre comuna Baciu

FOTO:

Comuna Baciu, județul Cluj. Situată în zona Dealurilor Clujului, pe stânga râului Nadăș, comuna Baciu se află în imediata apropiere a municipiului Cluj-Napoca și este compusă din șapte sate: Baciu - reședință de comună, Corușu, Mera, Popești, Rădaia, Săliștea Nouă și Suceagu. Ca obiective turistice demne de vizitat putem aminti Pădurea Hoia - Baciu, Cheile Baciului, sit fosilifer la Corușu, Muzeul Bivolului, Conacul „Bornemisza-Matskássy” sau Biserica de lemn din Săliștea Nouă. De asemenea, pe teritoriul comunei se află și kilometrul 0 al județului Cluj!